شب نوشت های ایمان رئیسی

مرکز تجارت جهانی فرش تبريز

طرح پیشنهادی دفتر معماران شمال و جنوب به مسابقه ی مرکز تجارت جهانی فرش- تبریز ۱۳۸۵ 

 کانسپت اصلي طراحي در این پروژه، مفهوم “دست‌گيري” است.

يكي از مهمترين مسائل در هنر فرش بافی، كمك به قالیبافان در جهت ارتقاي دانش و خرید تولیدات آنها است كه در اين طرح حالتي نمادين به خود گرفته است. ضمنا از این طریق بر اهمیت فرشی که با دست بافته می شود، تاکید شده است.

دو دست كه يكي در حال بلند كردن ديگري از زمين است، درهم گره خورده‌اند و ساختار شكلي پروژه را بوجود آورده‌اند.

دستي كه بر زمين خوابيده‌ است(در حال بلند شدن است) نماد فرش و فرشبافان است که كليه‌ي فضاهای اصلی مرتبط با فرش درون آن سازماندهي شده‌اند.

دستي كه تكيه بر زمين دارد و از دل زمين برخاسته و اوج گرفته است،‌ نماد جامعه و دولت است كه باید حامی اصلي فرش ایران در دنیا باشند. كليه‌ي كاربری هاي اداری و فرهنگي مجموعه در اين حجم سازماندهي شده‌اند و در بالاترين نقطه‌ي آن، كتابخانه و پژوهشکده ی فرش ایرانی كه نماد بارز فرهنگ ایرانی است، قرار گرفته است.

ويژگي‌ ديگري كه در روند طراحي همواره مد نظر قرار داشت، توجه به فضاهاي خالي بعنوان ويژگي‌ شاخص معماري ايران بود كه در سازماندهي كل پروژه نقش عمده‌اي داشته است.

ایده ی دیگر ی که در اين پروژه مطرح شده است، استفاده از بام بازار‌های فرش بعنوان حياط و گذر عمومي است. براي ايجاد نوعي ارتباط مطلوب، حياط بازارهای فرش بر بام ساختمان مجاور قرار گرفته و بلعكس و ارتباط بين ساختمان و حياط بوسيله‌ي پل‌هايي كه دو حجم را به هم متصل مي‌سازند، برقرار شده است.

ضمنا در طراحی پروژه سعی شده است که رابطه ای بین معماری و شهر برقرار شود.

 

ضمنا به دوستان عزیزمان آقایان مهندسان امیر بدیعی و ایمان ندایی و سرکار خانم مهندس نازیتا لیلیان بخاطر کسب رتبه ی اول آین مسابقه - از نظر ما این طرح شایسته ی رتبه ی اول بود نه رتبه ی دوم مشترک - صمیمانه تبریک می گوییم.

 

   + ایمان رئیسی ; ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/٩/۱٥
comment نظرات ()