شارستان؛ ویژه نامه طراحی پژوهی!

فصلنامه ی شارستان شماره 34-35 منتشر شد تا حاصل کار  و اندیشه ی یک ساله ی جمعی از دوستان در معرض نقد قرار گیرد. این شماره در خود هم نوعی پایان داشت و هم نوعی آغاز!

پایان همکاری دوست گرامی و هم دانشکده ای عزیز، آقای مهندس رامین صفری راد، که با ورودش به شارستان، تحولی را در نحوه ی انتشار مجلات در ایران به راه انداخت. وقتی به شارستان به رنگ سیاه، با عکس معماران روی جلدش می اندیشم، به یاد شماره های درخشانی چون ویژه نامه های بهرام شیردل، رضا دانشمیر و کاترین اسپریدونف، مهرداد حدیقی، نادر تهرانی و ... می افتم که چقدر در این مدت از آنها آموختم و لذت بردم.

دست رامین عزیز را به گرمی می فشارم و امیدوارم در مسیر جدیدی که با پژوهشکده "نظم-بی نظمی"، که مایل اند اُ.دی بنامندش، شروع کرده، موفق باشند و در راه بالا بردن کیفیت معماری سربلند. هرچند، به تعبیر مارکس، در هر کاری باید به زیر بناهای اقتصادی هم توجه نمود، اما امیدوارم سودای مالی کیفیت این جلسات را پایین نیاورد. و معتقدم با جلسه ی چهارم، که به معمار خلاق و بسیار ارزشمند و مهمی چون، پروفسور مهرداد حدیقی اختصاص یافته، کیفیت به مراتب بالاتر می رود.

اما این نوشته در ستایش آغازی جدید هم هست که به همت دوستان فازاد شکل گرفته است. به نظرم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام شده است که نمونه اش در تاریخ معماری ایران کم نظیر است. شاید بتوان گفت که با خواندن این شماره بتوان به چشم اندازی از معماری امروز ایران دست یافت. هر چه هستیم، همین است که ارائه شده است. ارزشیابی با شما خوانندگان و علاقه مندان به معماری.

امیدوارم شماره ی دوم طراحی پژوهی هم با هوشمندی مدیران شارستان منتشر شود و مسائل زیربنایی مارکسی، دیگر باعث تحمیل رضایان دیگری به شماره ی دوم نشود و شماره دوم که ویژه ی نقد پروژه های 8 معمار ارزشمند امروز و گفتگوهای انتقادی دوستان با این معماران است، به صحت و سلامت منتشر شود و شارستان بعد از این دو شماره، بتواند وارد مرحله ی سوم فعالیت اش بشود. مرحله ی اول دوران سردبیری آقای مهندس جولایی بود، مرحله دوم، دوران سردبیری آقای مهندس صفری راد، و با این پیش درآمدی که دوستان فازاد به راه انداخته اند، شاهد موج جدیدی در انتشار این فصلنامه ی ارزشمند باشیم.

/ 1 نظر / 103 بازدید
یاسر موسی پور

گل گفتید آقای رئیسی این رضایان بد جوری روی نرو من هم بودند و کلا بعضی ها حضورشون در کنار دیگر دوستان آن شماره علامت سوال بود واقعا...