در ستایش مشارکت

  1. سال 1376 دکتر مهاجرانی به عنوان وزیر فرهنگ انتخاب شدند و دو سال بعد ایشان در حمایت از هنرمندان، بنای اسلحه خانه ی ارتش را به  ان. جی.اُ. تازه تاسیس خانه هنرمندان ایران هدیه کردند و با مشارکت 9 تشکل هنری، در 16 سال گذشته این خانه به یکی از بهترین فضاهای فرهنگی و هنری ایران تبدیل شده است.
  2. سال 1380 وارد دوره دکترای معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران شدم. متاسفانه دوره ی درگیری مدیران گروه بود و کلاس سه نفره ی ما (مدرس، پریسا علیمحمدی و من)  دستخوش بحران بود و شاهد صحنه های ناپسندی از عدم مشارکت و عدم شایسته سالاری در گروه معماری بودیم.
  3. دکتر عبدالهادی دانشپور از همان روزهای اول تدریس درس "معماری و طبیعت" مرا شیفته ی خود کرد و کم کم به این نتیجه رسیدم که به همراه دکتر مزینی یا دکتر ضیمران، می توانند گزینه های مناسبی برای راهنمایی رساله دکترایم باشند. اینکه برای اولین بار یکی از استادان این دوره سرفصل مدونی برای درس تهیه نموده بود و فهرست منابعی کامل ارائه و خود را متعهد به رعایت آن نموده بود، در آن سالها برایم به الگوی تدریس تبدیل شده بود. امروز که با فاصله به آن دوران می نگرم، احساس می کنم که عمرمان را در آن کلاس ها، که به ذکر خاطره های مدرسان از سفرشان به انگلستان با بورس وزارت علوم می گذشت،  بیهوده تلف کردیم و این ساده ترین کار، که هر مدرس برای درسش سرفصل داشته باشد و مطابق آن پیش رود و به مشارکت دانشجویان اهمیت دهد، برایم تبدیل به الگو شده بود.
  4. وقتی در سال 1382 چهار حوزه پیشنهادی برای رساله دکترایم را به دکتر دانشپور پیشنهاد دادم، بدون درنگ حوزه ی نقد را برگزید و تاکید کرد که در این حوزه خیلی کم کار شده است. خلاصه ایشان دست مرا گرفت و در مسیر نقد هدایت کرد و راهنمایی پایان نامه دکترایم با عنوان "نقش نقد در جهت دهی معماری معاصر ایران" را به عهده گرفت و از آن روز تاکنون بیش از 10 سال است که در حوزه ی عملی و نظری به کار نقد معماری مشغولم.
  5. در سال های مشارکت در جامعه مهندسان معمار ایران و برگزاری جلسات نقد معماری همواره به این می اندیشیدم که چقدر کار گروهی کردن در این جامعه دشوار است. در هر موضوعی، افراد بلافاصله به دنبال منفعت شخصی بودند و به ندرت می شد انسان های از خود گذشته ای مانند کامران شاهین فر (زنده یاد)، و بیژن شافعی (زنده باد) را یافت که عاشق حوزه عمومی و جامعه و معماری و فرهنگ بودند و در این راستا نه تنها از منافع شخصی گذشت می کردند، که حتی برای پیشبرد کار ان. جی. او. هزینه می نمودند.
  6. دکتر دانشپور علاوه بر عضویت در هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران، چند سالی است که مدیریت گروه شهرسازی آن دانشکده را برعهده دارد و مدتی هم در نهاد برنامه ریزی تهران، مسئولیت اجرایی داشته اند. سایر سوابق ایشان در وبسایت daneshpour.net ارائه شده است.
  7. ایشان کاندیدای عضویت در شورای اسلامی شهر تهران هستند و اگر خواستید در این دوره مشارکت نمایید، پیشنهادم انسانی فرهیخته، متخصص و شایسته، دکتر سید عبدالهادی دانشپور است.
/ 3 نظر / 191 بازدید
علیرضا عظیمی حسن ابادی

استاد گرامی بدنبال تخصص گرایی در شورای شهر بودم.خسته از اینکه کشتی گیر در مورد معماری شهر من حرف های بی ارتباط و غیر تخصصی بزند. ممنونم که شما همیشه و خوش زمان پیشنهاد میدید. سپاسگزارم

سودابه یاسایی

سلام فکری بابت همایش های بی مزه معماری شود..ما را چه فرض می کنند؟ در دنباله همایش های اخیر و این آخری با حضور همکاران دفتر حدید

سودابه یاسایی

سلام فکری باید شود بابت این همایش های بی مزه معماری...مگر چه فکری راجع به ما می شود؟..................... در دنباله همایش های اخیر و این آخری با سخنرانی همکاران دفتر حدید