پرسش هفته - 02

.

 

چرا هیات داوران جایزه پرایتزکر تاکنون جایزه را به حضرت پیتر آیزنمن اهدا نکرده اند؟

 

.

/ 17 نظر / 91 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهگذر

میبینید که سوال غلط طرح شده است. یا فرد را به اشتباه میاندازد. طرح صحیح سوال این است که چرا هئیت داوری جایزه پرایتزکر , تاکنون این جایزه را به وی اهدا نکرده اند؟

ایمان رئیسی

با رهگذر موافقم. لذا سئوال را اصلاح می کنم. متشکرم رهگذر گرامی.

ب ه ی

با رهگذر موافقم. اصولا این هیات داوارن چندان هم پاسخگو نیست. این جا یک سوال مطرح می شود و آن هم اینکه کل turnover مقوله Commercial & Residential Architectural Design چقدر است و سهم starchitect ها در میان چقدر و اینمه مرز starchitect شدن کجاست. وقت نکردم این رو جستجو کنم. اگر کسی میزان کل این تبادلات مالی را تحقیق کند خیلی به بحث کمک می کند. می دانم که Atkins که بزرگ ترین طراحی های دوبی را در دست دارد به عنوان بزرگ ترین شرکت معماری بریتانیا و 11 ام در جهان حدود 2.5 میلیارد دلار گردش مالی دارد و چندان هم اسمی از آن بر سر زبان ها نیست (برج العرب هم کار آنها بود با آن نمای صلیب از جانب دریا). چه بسا که دفاتری مثل OMA حتی در بین 500 تای اول هم نباشند!

ب ه ی

این را هم ببینید بد نیست http://www.an-architecture.com/2007/01/worlds-largest-architecture-practices.html و اینکه 81% دفاتر معماری کمتر از 4 نفر کارمند دارند!

مهرشاد خادمی وش

این درسته که توی تمام انتخاب ها سیاست تاثیر مستقیم داره ولی به عقیده من تمام معمارانی که این جایزه رو گرفتند واقعا شایسته این جایزه بودند و تاثیرات بسزایی در معماری و جهت گیری این علم داشتند راستش چند وقت پیش داشتم مجله های معماری رو مرور می کردم و با این حقیقت روبرو شدم که در غرب و بخصوص کشور هایی مثل سوییس و اسپانیا و فرانسه نگرش به معماری نگرشی نیست که ما در ایران باهاش روبرو هستیم. و این 2 جایزه اخیر پریتزکر می تونه بیانگر صحت صحبت من باشه. معمارانی که ما در ایران کمترین بها رو بهشون نمیدیم در مجله های معماری دنیا همواره تیتر اول خبری هستند . بعد از چندین سال هنوز دانشگاه aa بت دانشگاهی ماست ولی رنکینگ 2 ساله اخیر برای دانشگاه های معماری جهان و برتر بودن دانشگاه های هلند و سوییس در رتبه بندی ها می تونه بیانگر تغییرات در جهت گیری معماری جهان باشه. به عقیده من شاید ما نیز در دیدگاهمان نیاز به تغییر داریم.

میم

شاید آثار معماری آیزنمن که تبلور مکاشفات تئوریک وی هستند صد درصد با هسته خویش تطابق ندارند و یا اگر دارند بعضا منجر به رد یا نمایش تزلزل اندک تئوری ها شده اند .

الزورث ام تویی

پاسخ سوال هفته: چون که قراره جایزه رو در سال های آتی بهش بدن!

محمد حامد

منم موافقم با حرفتون اقای دکتر در باره ایزنمن خوب بریم سر اصل مطلب غرض از مزاحمت راستی این وبلاگ فاوری ما چی شد چرا اپدیت نمیشه؟

نسیم

سلام این لابی های پشت پرده که فرمودید کاملا درسته ... به همین دلیل هست که گاهی کار های بسیار ارزشمند معماری میبینیم که معمارانشون رو نمی شناسیم. هیچ وقت دقت کردید که چند درصد از معمارایی که میشناسیم و در دنیا معروف هستد یهودی هستند؟

نسیم

این پدیده ستاره سازی نه فقط در معماری بلکه در سینما هم دیده میشه.... هرچند این مساله چیزی از ارزشهای معماری مثل کولهاس کم نمی کنه ...