سیر اندیشه در معماری

پیرو اطلاع رسانی قبلی، قرار شده که در ترم آینده درس سیر اندیشه در معماری را برای دانشجویان کارشناسی ارشد معماری قزوین ارائه نمایم. اولین کاری که کردم، مراجعه به سرفصل های دروس کارشناسی ارشد ناپیوسته بود که در سال ١٣٧٩ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است. متاسفانه در مورد این درس هیچ سرفصلی ارائه نشده است و ارائه ی سرفصل را به آینده ارجاع داده اند و احتمالا هشت سال در این مورد، زمان کمی است و سی و هشت سال باید بگذرد تا شاید همکاران محترم به فکر این درس بیفتند!

به یاد دانشگاه صنعتی شریف افتادم! یکی از دوستان در آنجا تدریس می کند و گفته است که قبل از شروع هر ترم استاد مسئول هر درس با سایر اساتیدی که آن درس را ارائه می کنند، جلسات هماهنگی منظمی برگزار می کند و در شروع ترم برنامه ی درسی به تفکیک هفته مشخص خواهد شد و همه یک برنامه را ارائه خواهند کرد. در طول ترم هم هر مدرس موظف است که هر روز مطالبی را که می خواهد ارائه کند در پوشه ی مخصوصی قرار دهد تا مسئول کنترل بتواند بصورت سرزده وارد کلاس شده و تدریس مطالب مشخص شده در کلاس را کنترل نماید.

این تازه دانشگاه شریف است که در رتبه بندی جهانی رتبه ی پانصدم هم نیست، متحیرم که بدانم دانشگاه هاروارد چه می کند که چندین سال است رتبه اول است.

لذا " پاشنه رو ور کشیدم، شرابه رو سر کشیدم" و در اندیشه ی تدوین یک سرفصل برای این درس هستم.

به عنوان الگوی اولیه، برنامه ی درس ترم گذشته ی مبانی نظری معماری را زیر دست گذاشته ام که در اینجا می توانید ببینید.

در این مورد مایلم نظر کلیه دوستانی را که این درس را گذرانده اند یا ایده ای دارند، بخوانم و از آنها استفاده نمایم.

ضمنا از دوستانی که در خارج از ایران هستند تقاضا می نمایم که چنانچه برایشان امکان دارد، نمونه های سرفصل دروس تئوری معماری دوره کارشناسی ارشد را برایم ارسال نمایند.

سپاس.

 

* متن درون " ... " قسمتی از شعر پریا اثر احمد شاملو است.

/ 3 نظر / 90 بازدید
محمدرضا منعام

دکتر سلام من فقط چه نظر دارم شاید خیلی هم بی ربط باشه - چون اصلا رشته من معماری نیست - ولی کتاب سیر اندیشه های دکتر پاکزاد که در باب شهرسازی است مخصوصا جلد دومش موضوعات مشترک خوبی داره که قطعا خود شما مطلع هستید- چند وقت پیش هم که با ویراستار این مجموعه صحبت می کردم ( عباس جلالی) گفت جلد سومش هم در دست تهیه است. شاید در مباحث کلی مفید باشد.

حسین توکلی

با سلام توی درس سیر اندیشه ها دکتر محمد جواد مهدوی نژاد و کتابهاشون خیلی میتونه کمکتون کنه.موفق باشید.

میلاد همافر

با سلام اتفاقا من هم همین درس رو در ترم آتی باید تدریس کنم سرفصل شما رو دیدم بسیار جالب و البته برای دانشگاه آزاد سنگنین!!! بازخورد ها دکتر چظور بود؟