گدا و گروپیوس

در هفته ی گذشته دو کتاب خواندم که آنها را بهانه ای یافتم برای روشن کردن چراغ این وبلاگ.

اولین کتاب، رمانی است از نویسنده ای مصری به نام نجیب محفوظ با عنوان "گدا"، که محمد دهقانی آنرا به فارسی ترجمه کرده و نشر نیلوفر آنرا به چاپ سوم رسانده است. کتاب برای نویسنده جایزه نوبل سال ١٩٨٨ را به ارمغان آورده است. کتاب را به پیشنهاد دوست بسیار عزیزم، پدرام علیزاده خواندم، و این روزها ذهن مرا به خود درگیر نموده است!

قسمتی از متن رمان: "

مصطفی خندید و گفت:

- و چون در روزگار ما وحی و الهامی در کار نیست، امثال تو چاره ای جز گدایی ندارد!

- گدایی! در شب و روز، در مطالعه ی بیهوده و شعر بی حاصل ... در نمازهای بت پرستانه میان عشرتکده های سبانه. در برانگیختن دل افسرده با خارخار ماجراهای دوزخین."

مترجم در یادداشتی آورده است:

" گدا" شرح مختصری از مصیبت روشنفکران جهان سوم است. روشنفکرانی که در جوانی پرشور و آرمان خواه اند، در میان سالی نومید و محافظه کار می شوند، و - اگر زنده بمانند- در پیری گرفتار عذاب وجدان می شوند و به حکمت و عرفان روی می آورند. ...

 

کتاب دوم در مورد والتر گروپیوس نوشته ی گیلبرت لوپفر و پاول زیگل و ترجمه ی حمید خداپناهی است که نشر هنر معماری قرن آنرا به چاپ دوم رسانده است.

کتاب مختصر و مفیدی است و در یکی دو روز می توان اطلاعات مفیدی در مورد حضرت والتر گروپیوس کسب نمود.

مثلا این نکته ی ظریفی بود که "گروپیوس قادر به طراحی نبود! و در سراسر زندگی کاری اش وابسته به همکارانی بود که می توانستند ایده های بدیعش را محقق سازند." ص.٨

و "وابستگی محض پروپیوس به کار گروهی تا حدی با ضعف های شخصی اش توضیح داده می شود." ص.٨

 

/ 2 نظر / 81 بازدید
پدرام

درود عزیز ...خوشحالم که این کتاب ارزشمند رو مطالعه کردی...کتابی که واقعا یک شاهکار است...پیام کتاب واقعا عمیق و قابل تامل هست...نوشتی ذهنت رو درگیر کرده...باید به خودت تبریک بگی! هر کسی این کتاب رو می خونه و درگیر اون میشه باید به خودش امیدوار بشه چون نشان دهنده ی این امر هست که هنوز به طور مطلق در روزمره گی فرو نرفته...و هنوز ذهن و خردش نگران خودش و پیرامونش هست... وای این کتاب خیلی جای بحث و گفتگو داره...اگه اون جا بودم حتما توی کلاسهای مبانی زیبا شناسی جنابعالی راجع بهش صحبت می کردم...:) زنده باشی به عزت و عشق دکتر.

فراز

این 5 خط آخر خیلی با مفهوم بود....یاد رِویت زدگی و اسکریپت و وی ری زدگی افتادم