کتاب رم کولهاس منتشر شد.

 

ترجمه ی فارسی کتاب SMLXL نوشته ی رم کولهاس  منتشر شد.

نمایشگاه کتاب تهران - سالن ۱۲/۱۳ - غرفه ی ۷۷ - انتشارات خاک

تعداد صفحات ۳۵۲ - قیمت: ۷۰۰۰ تومان

 

به همین مناسبت پاراگراف اول مقدمه ی تحلیلی دکتر شهاب کاتوزیان را جهت مطالعه ی شما در اینجا می آورم( با کسب اجازه از دکتر کاتوزیان) :

 

از باهاس تا کولهاس (از مسیر لوکوربوزیه)

 

 شهاب کاتوزیان

 

یکی از شخصیت های برجسته ی تحولات معماری سالهای اخیر و شکفتگی آن بعد از دو دهه آنارشیسم پست مدرنیستی و رادیکالیسم عقیم دیکانستراکتیویستی، رم کولهاس است. اما بین بازیگران اصلی، وی تنها معماری است که این تحولات را در بطن دستاورد های نهضت مدرن جستجو کرده و کوشش نموده که پروژه ی ناتمام این نهضت را، در شرایطی کاملا متفاوت، که مشخصه ی آن جهانی شدن و اقتصاد بازار آزاد است، به پیش ببرد. موضوعاتی که کولهاس با پیوستگی شایان توجه به آنها می پردازد، از یک واحد مسکونی تا شهر و کلان شهر توسعه می یابند. برای او، معماری و شهر با هم عجین هستند. او به درستی معتقد است که بدون داشتن ایده ای از شهر، فعالیت در زمینه ی معماری، یک تجربه ی ناکامل باقی می ماند. پشتکاری که کولهاس برای طراحی و تحقق بخشیدن به پروژه هایش از خود نشان می دهد، در پرداختن به مباحث نظری و تئوریزه کردن آنها هم منعکس است. وی با استفاده از یک دستگاه تبلیغاتی کارا، که از مخلوقات خود اوست، طرح ها و افکارش را در سطح جهان اشاعه می دهد.

با این خصوصیات، کولهاس را با چه کسی جز لوکوربوزیه می توان مقایسه کرد؟

...

/ 2 نظر / 25 بازدید
مزدك مژدهي

تبريك و خسته نباشيد..

محمد گلابی

سلام آقای دکتر ! بعد از کنگره تبریز که فرصت خوبی برای آشنایی با فعالیت های ارزنده شما بود این وبلاگ هم فرصت بدیع دیگری است امیدوارم که همچنان پایدار و نیرومند در مسیر معماری حضور داشته باشید