شهر من، بجنورد

از آبان ماه سال گذشته مدیریت پروژه ای را به عهده گرفته ام با عنوان مجتمع ادارات کل خراسان شمالی و باید برای ۲۳ اداره ی این استان تازه تاسیس  ساختمان طراحی کنیم و نظارت بر اجرا داشته باشیم. که در مرحله اول طراحی پنج ساختمان طراحی شده است.  چون در سال جدید میزان سفرهای من و تیم طراحی پروژه به بجنورد بصورت هفتگی خواهد بود مناسب دیدم که شما هم با این شهر بیشتر آشنا شوید. در این سال، شهر من بجنورد است. بسیار شهر جالبی است و مردم بسیار خونگرمی دارد. طبیعت بکر و جاذبه های توریستی هم دارد که در فرصتهای مناسب در مورد آنها توضیح می دهم.

استان خراسان شمالي يكي از جديد ترين استان هاي ايران است كه ازتجزيه استان بزرگ خراسان به وجود آمده است.درتاريخ 9/3/83 شوراي نگهبان لايحه تقسيم استان خراسان را به سه استان تاييد نمود كه در تاريخ 9/3/83 رياست محترم مجلس هفتم مصوبه را به هيات دولت جهت اجرايي كردن لايحه اقدام نمود. مركز ايناستان شهر بجنورد است كه در مركز استان و در درازاي جغرافيايي 57 درجه و 19 دقيقه وپهناي جغرافيايي 37درجه و 28 دقيقه واقع شده است.

جمعيت استان

استان خراسان شمالي با جمعيت 732646 نفر ( در سال 75 ) و مساحت 28179 کيلومتر مربع(تراکم 30 نفر درکيلومتر مربع )، 71/1 درصد از مساحت و22/1 درصد ازجمعيت کل کشور رابه خود اختصاص داده است. اين استان همچنين شامل شش شهرستان با نام هاي بجنورد, جاجرم, اسفراين, فاروج, شيروان, مانه و سملقان ، 14 شهر ،10 بخش و 40 دهستان ميباشد. مركزآن شهربجنورد با جمعيت176694 نفر (در سال75) است كه در مركز استان قرار دارد. براساس نتايج آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسکن درسال 1375 ازجمعيت732646نفري ساکن درمحدوده فعلي خراسان شمالي تعداد 288578 نفر ساکن درنقاط شهريبوده اند که به اين ترتيب نرخ شهرنشيني با رقمي معادل 4/39 درصد ازرقم بسيار پايينتري نسبت به نرخ متوسط شهرنشيني کشور (3/61درصد) برخوردار بوده است و برآوردها حاکياز آن است که اين ميزان درسـال 1382 به 6/43 درصد افزايش يـافته است. 

شرايط آب و هواي استان

استان خراسان شمالی دارای آب و هوای متنوعی است ولی آب و هوای غالب در این منطقه؛ سرد کوهستانی است که در ارتفاعات آلاداغ و بینالود کاملا" حس می شود. تنوع آب و هوایی استان خراسان شمالی سبب به وجود آمدن اکوسیستم ها و چشم اندازهای متفاوتی شده و بر جاذبه های طبیعی گردشگری منطقه افزوده است. شهرستان های بجنورد و شیروان کاملا"در قلمرو آب و هوای سرد کوهستانی قرار گرفته اند. به طور كلی آب و هوای شهرستان اسفراين معتدل متمايل به سرد و خشک بوده، آب و هوای شهرستان جاجرم در
قسمت های شمالی معتدل كوهستانی و دشت های جنوبی آن نيمه بيابانی از زمستان ملايم و تابستان گرم و خشک برخوردار بوده و بجنورد از آب و هوای نيمه معتدل با زمستان های سرد و تابستان های گرم برخوردار است.
 

توده های هوایی موثر بر اقلیم منطقه

منطقه بجنورد عموماً متأثر از دو توده هوایی سرد سیبری از سمت شمال و گرم مدیترانه ای خزری از سمت غرب میباشد بر اثر برخورد این دو توده هوایی با هم به ویژه در فصل زمستان پدیده بارش بصورت برف در مناطق مرتفع و تا حدودی به همراه باران در مناطق پست و دشت های منطقه صورت میگیرد. علی رغم سردی و خشکی توده هوایی سرد سیبری، توده هوایی خزری گرم و مرطوب میباشد به همین لیل از سمت مشرق به سمت غرب بر میزان رطوبت و اعتدال هوا افزوده میگردد.  

موقعيتجغرافيائي بجنورد

شهرستان بجنورد با وسعتی حدود 11360 کیلومتر مربع از نظر موقعیت در گستره شمال شرقی ایران واقع شده است. بجنورد از شمال و شمال خاوری در نواری بطول 197 کیلومتر با جمهوری ترکمنستان دارای مرز مشترک بوده ، از شرق با شهرستان شيروان وسمت جنوبی آن به اسفراين و جاجرم و از غرب به استان گلستان محدود می گردد. براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 3بخش (مرکزی راز و جرگلان مانه و سملقان و گرمخانه ) و چهارده دهستان و 960 روستا میباشد ارتفاع این ناحیه از سطح دریا 1010 متر است و به دلیل وسعت ووجود ارتفاعات از جمله آلاداغ ، سالوك ، يامان داغي ، کور خود ، می سی نو و  دره ها و دشت های وسیع از جمله مانه و سملقان ، بجنورد و گرمخان ، دارای اقلیمی معتدل با زمستان های سرد و تابستان های نسبتاً ملایم است ، اترك مهمترین رودخانه این منطقه میباشد و از دیگر رودخانه های آن میتوان فیروزه ، اركان ، بازخانه ، شیرین دره چند سومبار و …… را نام برد . شهرستان بجنورد به سبب تنوع آب و هوایی دارای وسیعترین جنگل ها ، مراتع و گونه های گیاهی است و درختانی چون ارس ، بلوط ، كركو ، انواع گرامينه ، زرشک باريچه ، بيدگون ، درمنه و…… در پوشش جنگلی و گیاهی آن به چشم میخورد  

مردم شناسی

يكي از عمده خصيصه هاي شهرستان بجنورد وجود بافت متنوع قومي و مؤ لفه هاي فرهنگي متفاوت ان اقوامي كه امروزه در محدوده اين شهرستان وجود دارد عبارتند از ترك ها ، كرمانج ها ، تركمن ها ، فارس و تات ها . عمده مشغله مردم اين شهرستان كشاورزي ، دامداري و صنايع دستي ، از جمله قالي بافي و غيره است و درصدي از نيروي شاغل اين شهرستان در بخش صنعت و خدمات مشغول به فعاليت هستند . محدوده و گستره زيستي جغرافيايي هر يك از اقوام به دليل پراكندگي و مهاجرت به درستي مشخص نيست . ولي به طور كلي ميتوان دهستان غلامان ، گيفان ، آلاداغ و بدرانلو را جزء نواحي ترك زبان و منطقه شمال بجنورد به طرف غرب از جمله دهستان جرگلان و روستاي تابعه جزء مناطق تركمن نشين و بخشهاي مركزي و دهستانهاي بدرانلو ، شوقان، سملقان و شهر آشخانه مناطق كردنشين به شمار مي آيند . فارسي نيز زبان رسمي و اداري و آموزشي مردم بجنورد است . كانون و هسته اصلي اين زبان شهر بجنورد و راز ، روستاي زرقانه ، اميرآباد جلفدره ، اسفروج و گيفان مي باشد .

اقوام تركمن ساكن شهرستان نيز از سه تيره يا طايفه گوكلان ، تكه و نخورلي شكل گرفته اند كه هر كدام از اين طوايف در نوع گويش ، پوشاك و حتي آداب و رسوم متفاوت مي باشد . شادلو ، گرايلي ، آمارلو ، زعفرانلو ، و نيز از جمله طوايف كرمانج بجنورد محسوب مي گردند . موسيقي در ميان اين اقوام كه آميختگي عميقي با تمامي شئونات زندگيشان دارد و بازگو كننده غمها و شاديها و آلام و آرزوها ي انان و همچنين بازگو كننده باورها ، اعتقادات و بينش و تفكر اقوام اين ناحيه داشته و شامل موسيقي تركي ، كردي و تركمني است . از انواع مقامهاي موسيقي تركي مي توان به تجنيس ـ شاختا ـ نا ايش و در موسيقي كردي الله مزار ـ لو ـ هراي ـ زارنجي ـ ترغه و و در موسيقي تركمني به ياقي يالي ـ بوجنت ـ آت چاپان و دوسم سن اشاره نمود . 

/ 1 نظر / 26 بازدید
مرتضی جلالی

سال نو مبارک. یادداشت قبلی رو خوندم. به نظر من یک کتاب حتی اگر بدست دانشجوهای یک استاد ترجمه شده باشه باز هم ارزشمنده و از کار اون استاد کم نمیکنه! اصلا مگه یک استاد همه کارهاشو خودش باید انجام بده. دانشجوی آن استاد هم باید افتخار بکنه به سهیم بودن در یک اثر باارزش. البته من نه از معماری چیزی میدونم نه از کتاب شما. کلی گفتم.